Postoji li unificirano upravljanje projektom ?
Svaki projekt razlikuje se od nekog drugog i u tom smislu je jedinstven. Stoga zahtjeva i jedinstveni pristup upravljanju, svojstven samo za taj projekt. Metodologije upravljanja projektom temelje se na toj različitosti, budući jedinstven pristup ne zadovoljava posebne zahtjeve projekta. Vrlo je vjerojatno da niti jedna od postojećih metodologija neće zadovoljiti baš sve projekte.
Moguće vlastito rješenje projektno orjentiranih poduzeća je stvaranje vlastite generičke metodologije, temeljene na postojećim korištenim metodologijama, koju je moguće oblikovati prema projektu i prilagoditi u tijeku projekta. U oblikovanju takve metodologije važno je učenje na temelju iskustava iz proteklih projekata. Tako se proširuje sustav postojećih znanja s dodatnim novim znanjem.
Svakako je potrebno provesti kvalitativnu analizu primjenjivosti stvorene metodologije na različite vrste projekata i riješiti upravljanje resursima. Razlog je jednostavan, projektno orjentirana poduzeća poduzimaju i rade mnogo aktivnosti na projektnom principu. Zbog toga postoji mogućnost da nekoliko istovremenih projekata, u isto vrijeme dijeli resurse i to različitim intenzitetom. Optimizacija zajedničkih resursa vrlo je bitan dio u procesu upravljanja projektima, odnosno u upravljanju portfeljem projekata. Važno je uzeti u obzir i interna pravila poduzeća i njihov utjecaj na odabir metodologije.
Tijekom vremena područje upravljanja projektima doživjelo je prilične promjene, ali i dalje se intenzivno razvija. Sve je više poduzeća koja svoje aktivnosti baziraju na projektnim principima zbog mogućnosti praćenja financijskih ulaganja i cijelog procesa. Pravilan projektni pristup omogućuje im odustajanje u ranijoj fazi kada sredstva nisu u potpunosti angažirana, ukoliko se procjeni neisplativost ili se donese odluka o odustajanju iz bilo kojeg drugog razloga.
Projektni pristup i način rada omogućuje poduzeću da je bilo koja novina koja se uvodi, uvijek pod kontrolom, bilo da se radi o nabavci materijalnih sredstava, promjeni procesa ili bilo čemu drugom. Proces provođenja projekta potrebno je uvijek staviti na najviši mogući stupanj važnosti u smislu točnosti izvještavanja o njegovom napretku, utrošenim/planiranim resursima i definiranim rokovima. Važnost takvog pristupa preduvjet je za postizanje uspjeha projekta, a pridonosi i većoj fleksibilnosti kod budućih projekata.
Želite li znati više ? Tu smo za Vas.